Dlaczego warto być wysoko w wynikach wyszukiwania Google
W dzisiejszych czasach Internet jest głównym źródłem informacji. Strony internetowe w sieci można podzielić na: edukacyjne, informacyjne, hobbystyczne, sklepy internetowe. Dla każdej z tych grup, wysoka pozycja strony internetowej w wynikach wyszukiwania w inny sposób przekłada się na korzyści. Dla sklepu internetowego wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania bezpośrednio przełoży się na wyniki sprzedaży. Dla firmy, wysoka pozycja zwiększa prestiż i rozpoznawalność marki. W przypadku strony hobbystycznej zwiększa się satysfakcja jej twórcy, który w przyszłości może udostępniać miejsce reklamodawcom. Podsumowując, do najważniejszych zalet wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania należą:
- wartościowe wejścia na stronę (klienci zainteresowani treścią strony),
- zwiększa się prestiż firmy,
- coraz większa liczba internautów odwiedzających stronę,
- przełożenie liczby odwiedzin na zyski firmy.
Na poniższej ilustracji przedstawiono graficzne rozmieszczenie mapy kliknięć w wyszukiwarce Google.
Na podstawie mapy można stwierdzić, że najchętniej odwiedzane są pierwsze trzy wyniki wyszukiwania (w większości jest to podyktowane ograniczeniami wyświetlania monitora). Według danych dostępnych w sieci ponad 95% wyszukujących przegląda tylko pierwszą stronę z wynikami, kolejne zaledwie 5%. Wysoka pozycja to jednak nie wszystko, oddzielną i bardzo istotną kwestią jest odpowiedni dobór słów kluczowych, który wymaga pewnej analizy i obserwacji, opisujemy ten wątek poniżej.
Analiza słów kluczowych
Tworząc stronę internetową należy stworzyć listę tzw. słów kluczowych (ang. keywords) względem których chcemy ją pozycjonować. Ważne jest, aby frazy kluczowe były ściśle powiązane z działalnością i aby w przyszłości generowały wartościowy ruch na stronie. Na tym etapie należy spojrzeć na stronę z perspektywy użytkownika, aby przewidzieć w jaki sposób internauta będzie wyszukiwał informacje, które może znaleźć na stronie internetowej. Najlepszą metodą na wyselekcjonowanie najlepszych słów kluczowych opisujących stronę jest skorzystanie ze statystyk najczęściej wyszukiwanych haseł. Użytecznym narzędziem jest w tym przypadku Google AdWords, które posiada historię wyszukiwań użytkowników w wyszukiwarce Google. Narzędzie to pozwala na trafną selekcję fraz kluczowych, które przełożą się na zwiększony ruch na stronie internetowej.
Dla przykładu przeanalizujemy trafność słów kluczowych dla apartamentu usytuowanego w Zakopanem. Doświadczalnie wybieramy 4 słowa kluczowe:
- noclegi zakopane
- nocleg zakopane
- pokoje zakopane
- apartamenty zakopane
Po wpisaniu zapytania dla podanych słów kluczowych otrzymujemy wykres z sumaryczną ilością wyszukiwań dla podanych słów kluczowych. Dzięki temu można zaobserwować, że podane frazy cieszą się dużym zainteresowaniem, a kulminację zapytań do Google można zaobserwować, co zrozumiałe w miesiącach letnich (okres wakacyjny) i okresie zimowym (okres świąteczny i okres ferii).
Poniższa tabela przedstawia szacunkową liczbę wyszukiwań dla poszczególnych fraz kluczowych. Dla podanych przez nas słów największą popularnością cieszy się fraza „noclegi zakopane”. Kolumna „konkurencja” informuje, że dla podanych słów kluczowych występuje duża ilość stron pasujących do zapytania, co sugeruje, że pozycjonowanie będzie kosztowne i czasochłonne.
Narzędzie sugeruje także własne słowa kluczowe w oparciu o podane przez nas (ilustracja poniżej. Oczywiście nie wszystkie sugerowane słowa będą odpowiednie dla danej branży. Z poniższej tabeli należałoby wykluczyć frazy: zakopane mapa, szczawnica noclegi, zakopane atrakcje.
Google Trends
Szczegółowa analiza w Google trend potwierdza, że najbardziej popularną frazą z pośród badanych jest „noclegi zakopane”. Poniższa ilustracja prezentuje liczbę wyszukiwań na przestrzeni 10 lat. Można więc wnioskować, że ta fraza będzie generować największy ruch na stronie internetowej.
Podsumowując, wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania i odpowiednie frazy kluczowe zapewniają wysoki ruch na stronie internetowej. Potwierdzeniem jest poniższy wykres, który przedstawia liczbę wejść na stronę w zależności od osiągniętych pozycji w wyszukiwarce Google. Przy pozycjach w zakresie TOP3, dzienna ilość sesji sięgała 400-500, natomiast spadek najważniejszych dla danej branży fraz kluczowych poza TOP10 spowodował zmniejszenie liczby sesji do poziomu 20-30 dziennie. Poniższe obserwacje potwierdzają badania, że pierwszą stronę wyników przegląda około 95% użytkowników, każdą kolejną zaledwie 5%.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!